FB

logo

Kuřecí frikasé cacciatora a domácí gnocchi

22/03/2015

Kuřecí frikasé cacciatora a domácí gnocchi

Cacciatore znamená v italském jazyce lovec, v kuchyni to je pak doslovná party po myslivecku: tedy víno, rajčata, cibule, bylinky a nejčastěji králičí, nebo kuřecí maso. Tradiční domovinou tohoto pokrmu je Toskánsko, země umění, vína a cypřišů. Jeho variant je bezpočet: s bílým i červeným vínem, česnekem, houbami, rajčaty nebo paprikou… Stejně jako pro recept na domácí gnocchi – čtěte ňoky (které lze při podávání nahradit pečivem nebo těstovinami – bezlepkáři ve své verzi), Majstr zalovil v kuchařce Ispirato da Italia.

KUŘECÍ FRIKASÉ CACCIATORA

8 kuřecích stehenních paliček

2 cibule

3 stroužky česneku

2 masitá rajčata

2 deci bílého vína

Olivový olej

Sůl, pepř

Lžíce cukru

Ve vysoké pánvi na olivovém oleji orestujeme na plátky nakrájenou cibuli do zlatova, přidáme plátky česneku a na tomto základu opečeme z obou stran kuřecí kousky. Poté je teprve osolíme, opepříme, osladíme a vše zalijeme vínem. Zatímco se bude odpařovat asi polovina vína, připravíme si rajčata. Zalijeme je vroucí vodou, kterou po minutě slijeme a rajčata potopíme do studené vody. Jakmile se plody zchladí, můžeme je vyjmout a oloupat nožíkem, nebo ostrou škrabkou. Jde to dobře.

Rajčata rozkrájíme na velké kousky a přidáme ke směsi do pánve. Částečně ji zakryjeme pokličkou a zhruba 25 minut dusíme. Nakonec opatrně vyjmeme kousky masa a zeleninovou omáčku rozmixujeme tyčkovým mixérem (aneb Žádná zahušťovadla, milí bezlepkovci).

GNOCCHI

5 velkých starších brambor

120 g mouky

130 g sýru parmazán

Sůl

Pekáček vysteleme pečícím papírem, rozprostřeme na dno sůl a položíme sem omyté a osušené brambory. Pečeme je asi hodinu při 150 stupních Celsia a ještě horké (napíchnuté na vidličku) je oloupeme. Poté je nastrouháme na struhadle najemno. Kdo se pachtil s haluškami a strouhal tepelně neupravené brambory teď zaplesá, protože to jde jedna radost. K nastrouhaným bramborám přidáme mouku a parmazán. Lepivé těsto necháme pár minut odležet.

Poté z něj děláme úzké válečky, z nich krájíme malé kousky, z nichž vyválíme v dlaních oválek, vytlačíme do jedné strany rýhy vidličkou a poté ještě uprostřed dělící linii – nok má prostě vypadat jako zrnko kávy s vrásněním do středu. Důvod je nasnadě, při jídle se v něm zachytí dost omáčky. Při práci si lze i ověřit hustotu těsta. Ta by měla být asi taková, že když dáváme jednotlivé gnocchi před vařením do misky, tak se pod svou vahou nedeformují.

Gnocchi z této dávky vaříme nadvakrát, tzn. že si na začátku dáme vařit do velkého hrnce vodu (už nesolit) a v polovině práce dáme bramborové noky “koupat”. Vyplavou rychle, hned je vylovte. A celé kolečko znova: vytvarovat, vařit, vylovit. Dejte si pozor, ať v cílové rovince neděláte gnocchi velikosti golfových míčků, člověk má jaksi tendenci rychle skončit :D

A pže jde o divoké italské jídlo, nebojte se jej zapít větším, než malým množstvím červeného vína, Majstr vychutnal Mikulov Sommelier Club Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr a může jen doporučit.

Follow my blog with Bloglovin

komentáře: 2 - Kuřecí frikasé cacciatora a domácí gnocchi

 • Lucka napsal:

  Také jsem se jednou s gnocchi trápila, tam se strouhaly brambory nepečené. Jestli to jde líp, tak jsem ochotná jim dát “druhou šanci” :-D

  • admin napsal:

   Moje maminka na strouhání čerstvých brambor vymyslela fígl: nakrájí je na kousky a ty rozmixuje tyčkovým mixérem.
   No a já – já se takové srandě zatím úspěšně vyhýbám, opečené brambůrky se strouhaly jedna báseň. = Nechte se přemluvit!

 • Vložit komentář