FB

logo

Movie: Cizí oběd

16/06/2014

Movie: Cizí oběd
Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Vědci z Harvardovy univerzity tento dokonalý doručovací systém analyzovali a dospěli k závěru, že na špatnou adresu doputuje jen jeden z milionu obědů. A právě o příběh tohoto jednoho obědu ve filmu jde.

Člověk se prostě neubrání otázce, proč si to jídlo pánové ráno nevezmou do práce s sebou? Cizí oběd je skoro americký film zasazený do stereotypu všedního života v Bombaji. A opravdu chvíli trvá, než vám dojde, že je v angličtině.

Ona je utopená v domácí i vztahové rutině, osamocená v druhém nejlidnatějším státě světa („Co kdyby Jašvi měla malého bratra nebo sestřičku?“ „Neposílej mi každý den květák, nadýmá mě to.“). On je mrzout před důchodem, vdovec stranící se jakýchkoliv sociálních vztahů („Lidé v kanceláři říkají, že jste jednou při chůzi nakopl kočku. Ta vlítla pod autobus a vy jste se ani neohlédl. Je to pravda?“ „Ve skutečnosti to byl slepec. Ptal se mě na cestu, tak jsem ho skopl pod autobus.“).

Ona touží po cestě do Bhútánu, kde HDP není Hrubý domácí produkt ale Hromadné národní potěšení. On trpí tím, že už netouží po ničem. Roznašeči nedělají chyby, ale výjimka potvrzuje pravidlo, takže se tihle dva stanou intimními přáteli a začnou sdílet své nenaplněné osudy. Vypráví si, neboť „věci, které nemáme komu vyprávět, zapomínáme“.

Autentický, ale laskavý humor filmu tu funguje jako nástroj proti vztahovému konzervatismu. Musí vás bavit téměř imaginární Ilyna přítelkyně (o které stejně jako o paní Columbové víte, ale nikdy ji neuvidíte na vlastní oči) a stejně tak bezkonkurenční hlášky. A právě pro nás milovníky jídla film oplývá kouzelným vztahem k jídlu. Na první pohled by se mohlo zdát, že jídlo je „jen“ pojítko. Jen? Vždyť film doslova protíná!

Indové si umění najít na jídlo čas, věnovat se mu a vychutnat si ho. Indové si ve vlaku po cestě domů krájí zeleninu na večeři. Indové často obědvají jen banány (je to levné a zasytí to). Pro Indy je jídlo odpověď: „Zapomněla? Sněz každý večer pět mandlí. To ti pomůže.“ Indové jídlem žijí: „Až to ten tvůj ochutná, tak ti postaví Tádž Mahal.“ „Tádž Mahal je ale hrobka.“ Indové poznají dobré jídlo: „Vařit může každý, ale tohle je kouzlo.“

Na konci filmu si člověk musí nutně usmyslet, že hned druhý den udělá k obědu indické karí. A když se nepovede, můžete se utěšit tím, že „i špatný vlak vás může vézt do správné stanice“.

lunch

Follow my blog with Bloglovin

komentáře: 4 - Movie: Cizí oběd

  • Lena napsal:

    Výborný film! Vypíchla jste tu momenty, které mě samotnou nejvíc dostaly. Doporučuju.

  • Lukáš Koška napsal:

    U čtení jsem na ten film dostal “chuť” :-D

  • Vložit komentář