FB

logo

Proč Mistr chuti?

Protože chuť je politika
Zkuste si představit, že český prezident uvítá svůj francouzský protějšek. Podáváním kachničky s knedlíkem jakoby říkal: ve svrchovaném státě je hrubá mouka samozřejmostí. Naopak když dojde na mořské plody, lze maximálně šoupat baťovkami. Ostatně to dokazuje i zajímavý článek z Washington post, ve kterém je popisován záměr šéfky amerického protokolu Capricie Penavic Marshall „povýšit roli kulinářského umění do sféry americké diplomacie“. Ostatně říct „to se nedá jíst“ po několikahodinovém martyriu milované osoby v kuchyni, je vysoká škola diplomacie.

Protože chuť je umění
Stejně jako poprvé někdo namaloval Stálost paměti (The Persistence of Memory), přišli jiní s recepty, které obdivujeme a napodobujeme dodnes. A růst obliby kulinářství či food designu je „živým“ důkazem toho, že i chuť je barevná. Nehledě na to, každý, kdo si pamatuje svůj první pokus o kynuté těsto, ví nejlépe, co vaření a umění spojuje.

Protože chuť je psychologie
Vezmete nový objekt zájmu na pivo a nakládaný hermelín? Do dobré francouzské restaurace? Nebo rovnou uvaříte doma léty prověřenou minutku? Boj duše a hmoty je i nevzdat se, nepřistoupit na neúspěch a zkusit jeden recept potřetí.

Protože chuť je věda
Jak si jinak vysvětlujete propojený systém až deseti tisíce chuťových pohárků schopných koncentrace chuťově aktivních látek? Jak říká Wikipedie, odlišný práh chuťové citlivosti je závislý na koncentraci a době expozice látky, stejně jako na počtu aktivovaných čidel. Jeho hodnoty jsou 0,08 mol/l na sladké (glukóza), slané = 0,02 mol/l (NaCl), kyselé = 0,0001 (HCl, pH=4) a hořké 0,000008 mol/l (chininhydrochlorid). No. Dočetl tu větu někdo? A někdy je věda i domácí kvásek, pokrytí dortu marcipánem, pěstování bylinek, koupě dobrého lisu na česnek…

Neumím otočit palačinku ve vzduchu a nakupuji instantní směsi pro přípravu jídla. Mistr chuti tak není titulem znalého labužníka. Mistr chuti je synonymem plebejce, který chutě vnímá se zájmem a vysokou mírou angažovanosti.

Proto Mistr chuti!

Majstra najdete i v médiích

Majstr na Instagram

Majstr na Bloglovin

Majstr na Blogerky.cz

IMG-20160603-WA0002