FB

logo

Jednoduše: Tvoje, rovná se moje

25/10/2012

V běžném facebookovém guláši na zdi jsem zahlédla fotografii, která mi něco urputně připomněla. Protože v odkazu o původu fotky nebylo víc než nic, začala jsem lovit v paměti. Netrvalo mi dlouho přijít na to, že skvělou fotku publikovala na svém webu kitchenette.cz, jedna z nejlepších českých foodblogových fotografek, Markéta. Správci stránky Spa.cz měli v tu chvíli nevýhodu, že zkopírovali fotografii s tak originálním rukopisem. Ale tím bohužel výčet jejich nevýhod také skončil.

Samozřejmě, existovala tu miniaturní šance, že si správci užití s blogerkou domluvili (a ona by určitě v případě jednoduché citace ráda souhlasila), ale ta zčernala po tom, co ignorovali můj dotaz prostřednictvím private message. Šíření fotografií na internetu, obzvláště Facebooku je mor. Rozumím, že snažit se v tomhle případě chytit za ruku jednotlivce je jako hrát Sportku. Statisticky to nemá smysl. Autorská práva na fotografie se porušují dnes a denně, ale v tomhle případě se nejednalo o anonymní dílko focené z mobilu, které zobrazuje kámoše spícího po pařbě na záchodech.

Shrňme si pár informací o autorských právech na fotografie obecně. Autorské právo vzniká pořízením snímku (a to i tím telefonem) a je doživotní. Lze podepsat dohodu o použití jiným subjektem, ale v ten moment jde o smlouvu na právo vlastnické, nikoliv autorské. Porušení práva autora nelze obejít pouhou citací. To v praxi znamená, že pokud zkopíruji fotografii a uvedu, odkud je, nepřestávám se tím dopouštět nezákonného jednání. Jediným způsobem, jak legálně fotografii použít, je koupě vlastnických práv, nebo se svolením autora.

No, a samostatnou kapitolou jsou autorská práva na recepty. Vážím si každého foodblogera, který cituje zdroje svých kulinářských výtvorů.

Follow my blog with Bloglovin

komentáře: 4 - Jednoduše: Tvoje, rovná se moje

 • Dobrý den, já moc děkuji za pěkný a výstižný článek… Takto možná bude méně a méně drzích zlodějů a více lidí co budou takto pozorní a autora například upozorní tak jako jste to udělal Vy! Děkuji moc!

  • admin napsal:

   Zdravím Vás, snímek již zmizel, takže jsme udělali malý krok pro lidstvo, ale velký krok pro foodblogera! :-) Přeji Vám vše nejlepší.

 • aDel napsal:

  No a když jsme u těch fotek – odkud je tahle ilustračka? Ne že bych vás podezírala, že jste ji lohla, ale spíš je to u nás (Litoměřice) s nákupem koření mizérie, buď balené z hypermarketu, nebo lepší výběr na internetu…

  • admin napsal:

   To vás zklamu, protože je z tuniského tržiště v Aghiru na Djerbě. Koření denní spotřeby nakupuji v marketu, speciality pak na různých prodejních akcích, nebo ve specializovaných obchůdcích…

 • Vložit komentář